عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

حجتی:بهره برداری غیراصولی از منابع باعث ناپایداری خاک شد

19 آذر 1396

تهران - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که بی توجهی باعث فرسایش خاک شده است، گفت: بهره برداری غیراصولی و غیرفنی از منابع باعث شده خاک پایدار و پوشش گیاهی از بین رفته و در معرض هجوم باد و سیلاب ها قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود حجتی» روز یکشنبه در مراسم روز جهانی خاک در محل وزارت جهاد کشاورزی افزود: اکنون حفظ منابع خاک، رعایت اصول فنی کشت و زرع، مصرف سم و کود و کشاورزی حفاظتی و نیز جلوگیری از سوداگری، تغییر کاربری و دورزدن قوانین و مقررات در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه در عرصه طبیعی با فرسایش خاک از طریق آب و باد روبرو هستیم، افزود: بهره برداری غیراصولی و غیرفنی موجب شده خاک کشور در معرض هجوم باد و سیلاب قرار گرفته و اثرات تخریبی روی ثروت ملی بگذارد.
حجتی با وجود نارسایی های بودجه ای و اعتباری، از رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری به دلیل حمایت هایی که در زمینه آب و خاک داشتند، قدردانی کرد.
وی اضافه کرد: دو طرح بیابان زدایی و آبخیزداری از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی اند که به منظور پوشش گیاهی و حفاظت از خاک در دستور کار قرار گرفته اند.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اگر در حوزه آبخیزداری درست عمل کنیم، بخشی از آب را به خوبی حفظ کرده و از تبخیر آن جلوگیری کنیم و هم بخشی از آب می تواند با نفوذ در خاک وارد سفره های آب زیرزمینی شود.
وی افزود: در بحث مربوط به ریزگردها، بیابان زدایی، حفظ پوشش گیاهی و قوانین ریزگردها منابع خوبی در اختیار قرار گرفته که نیازمند حضور و مشارکت مردم، بهره برداران،سازمان های مردم نهاد( NGO ها) هستیم.

منبع : ایرنا


435
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

تماس با دبیرخانه

02133699093-4

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش