02133699093

02133699094

02183835310

02189786524

 

conf.ntpco@gmail.com

 

لزوم تاکید دانشگاه‌ها به رعایت اخلاق در پزشکی

5 اردیبهشت 1394

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تمام دانشگاه‌ها باید به رعایت اخلاق در پزشکی تاکید کنند چرا که دانشجویان مسئولیت مهمی را در پروسه تولید علم به عهده دارند.

 

دکتر فرید نجفی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حاشیه همایش «اخلاق در پژوهش» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه گیلان، با تاکید بر رعایت اخلاق در پژوهش، اظهار کرد: اخلاق در پژوهش با توجه به گسترش پژوهش در دانشگاه‌ها بیشتر مورد تاکید و توجه قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: رشد مقالات در کشور ما مانند دیگر کشورهاست اما در برخی موارد نکات اخلاق در پژوهش کمرنگ می‌شد دنیا بر این باور است که برای رشد نیاز دارد تا به بخش اخلاق در پژوهش توجه ویژه کند تا در کار رشد علم به رعایت موازین اخلاقی بپردازد.

 

نجفی با تاکید بر اینکه برگزای چنین همایش‌هایی باعث توجه بیشتر به بخش اخلاق در پزشکی می‌شود، افزود: البته لازم است تمام دانشگاه‌ها در سطوح پایین‌تر نیز به رعایت اخلاق در پزشکی تاکید کنند و معاونین پژوهشی این مطالب را به دانشجویان منتقل کنند چرا که دانشجویان مسئولیت مهمی را در پروسه تولید علم به عهده دارند.

 

دانشیار ایدئولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: امسال بر اساس آیین‌ نامه‌های هیات امنای دانشگاه‌ها بنا شده حداقل یک درصد و حداکثر دو درصد از بودجه‌های دانشگاهی صرف پژوهش شود گرچه درصد پایین اما رقم بالاست، البته این دو درصد شامل بند یک و شش بودجه (حقوق و مزایا) نمی‌شود با این وجود رقم قابل توجهی است، امیدواریم این مبلغ صرفا در جهت تحقیقات و پژوهش هزینه شود.

 

وی اضافه کرد: فاصله ما با دنیا از لحاظ بودجه پژوهشی زیاد است اما باز می‌توان با همین مبلغ کارهای بزرگ انجام داد.

 

نجفی با بیان اینکه پژوهش یکی از محورهای اصلی در دانشگاه کرمانشاه است، بیان کرد: کمیته پژوهش‌های دانشجویی در دانشگاه کرمانشاه برنامه‌های خوبی دارد همچنین در بخش انتشارات نتایج تحقیقات 8 مجله علوم پزشکی در دانشگاه داریم که یکی از این هشت مورد نمایه پاپ‌مت دارد.

 

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بخش فناوری هم فعالیت‌های خوبی دارد و جزو اولین دانشگاه‌هایی بودیم که با صندوق‌های پژوهشی قرارداد بست و حدود 2 میلیارد تومان جذب حیطه فناوری شده است بطوریکه رتبه فعلی دانشگاه رتبه 5 بین دانشگاه‌های تیپ دوم کشور است.

منبع : ایسنا


1016
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

مرکز همایش