موانع و عوامل توسعه گردشگری در مازندران

7 شهریور 1395

گردشگری یكی از مهم‌ترین محورهای توسعه و دارای نقش مهمی در ایجاد اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی و نیز تعامل فرهنگی و اجتماعی داخلی و خارجی نخستین همایش بین المللی گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی  است. وجود بیش از 3هزار جاذبه طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی در مازندران عامل مهمی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی در مازندران است .

گردشگری یكی از مهم‌ترین محورهای توسعه و دارای نقش مهمی در ایجاد اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی و نیز تعامل فرهنگی و اجتماعی داخلی و خارجی است. وجود بیش از 3هزار جاذبه طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی در مازندران عامل مهمی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی در مازندران است.
برخورداری از دریا و سواحل ماسه‌ای با دو ویژگی منحصربه‌فرد، دارا بودن 338 كیلومتر نوار ساحلی و قرار گرفتن 44 درصد از شهرهای استان در كنار دریا، نزدیكی و قابلیت دسترسی آسان به پایتخت از 3 محور اصلی هراز، فیروزكوه و كندوان، قرار گرفتن قله دماوند به عنوان جاذبه طبیعی بین‌المللی در استان، داشتن بیش از 70 آب معدنی و تعداد زیادی رودخانه، آب‌بندان، تالاب، آبشار و خلیج میانكاله، برخورداری از آب و هوای مطبوع و متنوع در فصول مختلف سال، وجود جنگل‌های انبوه و 12 پارك جنگلی زیبا، وجود آثار فراوان تاریخی و مذهبی و فرهنگی، دارا بودن بیش از 350 رستوران بین راهی با رتبه اول كشوری در زمینه خدمات بین راهی، داشتن تراكم بالای تسهیلات و خدمات گردشگری در زمینه مراكز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردانی پس از استان تهران و فراهم بودن بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی در صنعت گردشگری استان مهم‌ترین امكانات و قابلیت‌های گردشگری در مازندران به شمار می‌آیند.

تنگناها، محدودیت‌ها و موانع گردشگری در مازندران
اما در کنار همه این ویژگی‌ها و فرصت‌هایی که عنوان شد، چالش‌هایی نیز در گردشگری مازندران مشهود است. نبود طرح جامع و مدون گردشگری در مازندران، نبود مدیریت یكپارچه و وجود دستگاه‌های متعدد و موازی تصمیم‌گیری و بخشی‌نگری سازمان‌های دولتی، جای خالی برنامه‌ها و طرح‌های تفصیلی در مقیاس مناسب و اجرایی به‌ویژه برای نوار ساحلی با وجود مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در این زمینه، واگذاری زمین‌های ساحلی به قشر اقلیت در كشور و باقی ماندن فقط 17 كیلومتر از نواحی ساحلی برای 98 درصد از جمعیت كل كشور، ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه در ساحل، وجود شكاف عمیق درآمدی در كاربری زمین‌ها به صورت كشاورزی و گردشگری و نبود سیستم درست جمع‌آوری و دفع زباله در مناطق و مسیرهای گردشگری استان از محدودیت‌ها و سدهای گردشگری در مازندران هستند.
 در این بین نمی‌توان از مشکلاتی مانند وجود تأسیسات قدیمی و غیر استاندارد در بسیاری از اقامتگاه‌ها، ضعف سرویس‌های بهداشتی بین راهی در مسیرهای گردشگری، فعالیت افراد غیرمجاز در ارائه خدمات گردشگری، كمبود نیروی انسانی توانمند و آگاه در صنعت گردشگری و ضعف شدید تورگردانی و اطلاع‌رسانی ضعیف در صنعت گردشگری، ضعف زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل و ناكافی بودن ظرفیت‌های ترابری هوایی، جاده‌ای، دریایی و ریلی و بی‌میلی بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به دلیل وجود بعضی قوانین و مقررات دست و پاگیر اداری و ناهماهنگی‌های میان دستگاه‌های اجرایی مربوطه هم غافل ماند.
 ضعف آموزش و تبلیغات در حوزه فرهنگ توریسم و بازاریابی و مشتری‌یابی، اجرا نشدن ماده 63 قانون برنامه چهارم توسعه برای آزادسازی سواحل و تخصیص نیافتن اعتبار برای آزادسازی زمین‌های بخش خصوصی مطابق با ماده5 دستورالعمل اجرای آزادسازی سواحل از دیگر مشکلات گردشگری مازندران به شمار می‌روند. البته در برنامه چهارم توسعه اعتباری بالغ بر 24 هزار میلیارد ریال برای این امر پیش‌بینی شد كه تخصیص نیافت.

راهكارهای توسعه گردشگری در مازندران
با وجود همه چالش‌هایی که در گردشگری مازندران دیده می‌شود، راهکارهایی را می‌توان برای برون‌رفت از این وضعیت متصور شد. برای نمونه اجرای قانون آزادسازی و ساماندهی نوار ساحلی و حریم و بستر رودخانه‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از طریق ارائه تسهیلات اعتباری، سیاست‌های تشویقی و رفع موانع بوروكراسی زاید و ایجاد امنیت سرمایه برای سرمایه‌گذاران در کنار اصلاح و تقویت زیرساخت‌‌ها و ساختارهای گردشگری به‌ویژه در حوزه شبكه حمل‌و‌نقل و خدمات اقامتگاهی، پذیرایی و رفاهی در مسیرهای مواصلاتی گردشگری از این دست راهکارها هستند که در سال‌های اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته‌اند.  شناسایی مناطق نمونه گردشگری و حمایت كارآمد از آن، فراگیر بودن و توازن و عادلانه بودن تخصیص منابع و اعتبارات و تسهیلات حمایتی در میان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و انواع حوزه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی، مذهبی، روستایی، دریایی، كوهستانی، جنگلی، ورزشی، درمانی و فرهنگی و شناسایی مناطق مناسب گردشگری براساس تحلیل توان و قابلیت‌های اكولوژیكی استان هم از دیگر راهکارهای مهم در رونق گردشگری به شمار می‌آیند.  افزایش بهره‌وری توریستی از جاذبه‌های گردشگری دریایی در مازندران و تقویت و گسترش امنیت برای گردشگران داخلی و خارجی در کنار ساماندهی آموزش نیروی انسانی ماهر در حوزه گردشگری نیز از مسائلی است که باید بیشتر از گذشته برای رونق گردشگری مازندران مورد توجه قرار گیرد.
 همچنین ترویج فرهنگ گردشگری و تبلیغات كارآمد برای جذب توریست داخلی و به ویژه خارجی از طریق رسانه‌های همگانی، لوح های فشرده، كتب و بروشور، برگزاری نمایشگاه‌ها  و جشنواره‌های گردشگری از اقدامات مهم و مؤثر فرهنگی در این بخش هستند. رفع ابهامات و خلاهای قانونی بازدارنده توسعه گردشگری و وضع قوانین و مقررات تسهیل‌گر در حوزه گردشگری، افزایش برخورداری مازندران از سهم اعتبارات ملی در بخش گردشگری، تدوین و تصویب و اجرایی كردن طرح جامع گردشگری در استان و اعمال مدیریت واحد و یكپارچه در بخش گردشگری استان با هدف هماهنگی كارآمد دستگاه‌های اداری و اجرایی مرتبط با حوزه گردشگری نیز از دیگر راهکارهای توسعه گردشگری مازندران به شمار می‌آیند. مواردی که شواهد نشان می‌دهد در کشورهای صاحب عنوان گردشگری مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند و امروز اهرم‌های اصلی درآمدزایی این کشورها از راه گردشگری به شمار می‌آیند.

هدف از برگزاری همایش گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی توسعه صنعت گردشگری، ارائه راهکارهاي قابل اجرا جهت اصلاح و یا تحکیم آن موارد است. 

 

 

برچسب: بافت معماری ، باستان شناسی و زمین شناسی ، باستان شناسی و ژنتیک ، باستان شناسی و معماری ، قوم باستان شناسی ، باستان شناسی و علوم محیطی ، باستان شناسی و علوم پایه ، کنفرانس گردشگری ، همایش گردشگری ، کنفرانس جغرافیا ، کنفرانس باستان شناسی ، همایش باستان شناسی ، گردشگری، جغرافیا ، باستان شناسی ، کنفرانس بین المللی جغرافیا ، کنفرانس بین المللی باستان شناسی ، کنفرانس بین المللی گردشگری ، کنفرانس ملی جغرافیا ، کنفرانس ملی گردشگری ، کنفرانس ملی باستان شناسی


852
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش